- Do 2003. – magistralni cjevovodi sa 2 vodospreme: 52.541.544,77 kn (Hrvatske vode i Općina Pokupsko)
- 2017. g. – Hotnja (Kosi): 98.865,65 kn (Općina Pokupsko)
- 2017. g. – Roženica I (Markuzi – Mlinarići): 647.300,56 kn (Općina Pokupsko)
- 2017. g. – Roženica II (Jankeši – Sučeci): 648.452,69 kn (Zagrebačka županija i Općina Pokupsko)
- 2019. g. – Hotnja (Strmec) i Roženica II (Šandori) – 599.040,35 kn (Zagrebačka županija i Općina Pokupsko)
- 2019. g. – Pokupsko (Busije) i Roženica II (Labudani) – 650.074,35 kn (Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU, Zagrebačka županija i Općina Pokupsko)
Izgradnja vodoopskrbnog sustava predstavlja jedan od glavnih ciljeva i prioriteta Općine Pokupsko, od njenog formiranja 1995. godine. Naime, u trenutku uspostave Općine Pokupsko na našem području nije postojao niti jedan javni vodoopskrbni objekt. U nekim dijelovima naselja su postojali tek nelegalni seoski vodovodi, bez odgovarajuće tehničke podrške i redovite kontrole kvalitete i zdravstvene ispravnosti vode. I ti stanovnoci su se smatrali sretnicima, jer su imali osiguranu koliko toliko redovitu opskrbu pitkom vodom. Ostali su ovisili o privatnim bunarima, koji bi najčešće u ljetnim mjesecima presušili, a kvaliteta te vode također je uvijek bila upitna.
Višegodišnjim nastojanjem Općine Pokupsko i ispunjavanjem preduvjeta u vidu izrade projektne dokumentacije, osigurana je financijska pomoć Hrvatskih voda za izgradnju magistralnih cjevovoda i dviju vodosprema na našem području. Voda je konačno potekla 2003. godine, i od tada je priključenje na vodoopskrbni sustav omogućeno za više od pola kućanstava na području naše općine. Vrijednost izgrađenog sustava koji je upisan u poslovne knjige Općine Pokupsko iznosila je 52.541.544,77 kuna.
Nakon ovog početnog perioda došlo je do zastoja u izgradnji vodoopskrbne mreže. Ipak, i u vremenu dok nije bilo građevinskih radova, uspjeli smo izraditi projektnu dokumentaciju za nastavak izgradnje vodoopskrbne mreže na području Općine Pokupsko, po svim naseljima Općine Pokupsko. Ta projektna dokumentacija predviđa izgradnju vodoopskrbne mreže podijeljenu na 5 faza, svaka vrijednosti reda veličine oko 10 milijuna kuna. Idući korak je osigurati financijska sredstva za izgradnju. Ulaskom u Europsku uniju, strukturni fondovi i programi postali su glavni izvor sredstava za projekte ovakvih razmjera. Od 2014. godine u primjeni je Program ruralnog razvoja RH za razdoblje od 2014. do 2020. godine, kojim su okviru Mjere 7., tip operacije 7.2.1. “Ulaganja u građenje javnih sustava za vodoopskrbu, odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda” osigurana sredstva za izgradnju vodoopskrbnih sustava. Zašto se Općina Pokupsko nije prijavila na niti jedan od raspisanih natječaja s gotovom projektnom dokumentacijom? Zato jer jedinice lokalne samouprave nisu prihvatljivi kao nositelji projekta u okviru ovog tipa operacije, već to mogu jedino pružatelji javne usluge opskrbe vodom. U našem slučaju poduzeće VG Vodoopskrba d.o.o. Od 2014. godine traje nastojanje Općine Pokupsko da privoli VG Vodoopskrbu d.o.o. da prihvati projekt Općine Pokupsko i da prijavi na natječaj izgradnju vodoopkrbnog cjevovoda za naselja Pokupski Gladovec i Strezojevo. Za to na žalost nije bilo interesa. Nako višegodišnjeg nastojanja Općine Pokupsko, Općine Kravarsko i Općine Orle, 2019. godine napokon je provedena obveza iz Zakona o vodama, da se svi izgrađeni objekti komunalne vodne infrastrukture prenesu u vlasništvo pružatelja javne usluge opskrbe vodom. Općinsko vijeće Općine Pokupsko o tome je Odluku donijelo 2016. godine. Ugovorom sklopljenim između Općine Pokupsko i VG Vodoopskrbe d.o.o. je dana 23.10.2019. godine u vlasništvo VG Vodoopskrbe d.o.o. prenesena infrastruktura nominalne vrijednosti 53.936.163,67 kuna, a s uračunatom amortizacijom u trenutku prijenosa vrijednost je iznosila 44.198.015,79 kuna.
Kako bi ipak nastavila izgradnju vodoopskrbne mreže, makar i u smanjenom obimu, Općina Pokupsko započela je samostalnu izgradnju manjih dionica cjevovoda. Pomoglo je u tome što je i Zagrebačka županija prepoznala i počela financirati izgradnju vodovoda. Tako su 2017. godine izgrađeni su cjevovodi u Hotnji (Kosi), Roženici I (Markuzi – Mlinarići) i Roženici II (Jankeši – Sučeci), a 2019. godine nastavljena je izgradnja u Hotnji (Strmec) i Roženici (Labudani), te u Pokupskom (Busije).
Do kraja 2019. godine Općina Pokupsko uložila je u izgradnju vodoopskrbnih objekata oko 55 milijuna kuna, najvećim dijelom iz sredstava potpore. Na primjeru vodovoda za Pokupski Gladovec i Strezojevo, usuđujemo se zaključiti da bi se stanovnici svih 14 naših naselja, da nije bilo Općine Pokupsko kao nositelja i pokretača projekta, još uvijek opskrbljivala vodom iz bunara, oviseći o količini oborina i riskirajući zdravlje korištenjem vode neprovjerene kvalitete.